A téli hónapokban (csakúgy mint nyáron) fokozottan kell figyelnünk a bőrünk ápolására.
Az idősebbek bőre szárazabb, vékonyabb, ezért érzékenyebb, így nekik különösen fontos a téli bőrvédelem.
Mi okozza télen a problémát?
1. Az időjárás viszontagságai
A hideg hatására összehúzódnak az erek és a pórusok, a bőrszövet áthűl, ráadásul, ha a szél is fúj, a bőrünk kiszárad, berepedezhet, s akár maradandó szépséghibához is vezethet. Nem kell különösebben nagy zimankóra gondolnunk, hiszen ebben az esetben a +8 C a hőmérsékleti határ. Egyébként a zsíros, pattanásos bőr is odafigyelést igényel a téli hónapokban.
2. Próbára teszi a bőrünket a kinti hideg után a benti fűtött helyiség közötti hőmérsékletkülönbség is. A szélsőséges hőingást bőrünk nehezen tolerálja.
Mit lehet tenni, hogy ezt elkerüljük? Edzeni kell a bőrünket!
Az esti arctisztítás után készítsünk ki két kisebb törölközőt és két tálkát, az egyikbe jó meleg vizet, a másikba hideg vizet tegyünk. Adhatunk hozzá néhány jégkockát is.
Nedvesítsük be a törölközőket, s felváltva helyezzük fel az arcunkra 1-1 percig. Ezt ismételjük meg háromszor-négyszer.
A védekezés másik módja, hogy “felöltöztetjük” a bőrünket, azaz bőrtípusunknak megfelelő “testesebb” krémmel kenjük be az arcunkat, hogy óvjuk a kinti hidegtől, széltől.,
Az érzékeny bőrűek télen is használjanak fényvédőkrémet, különösen, ha síelni mennek vagy sokat tartózkodnak a szabad levegőn.
3. Külön probléma a fűtött helyiségek száraz levegője is. Ennek ellensúlyozására használjunk párásítót, illetve diffúzort!
4. A téli hónapokban jelentősen lelassul a bőrregeneráció természetes folyamata. Ezért hetente szabaduljunk meg az elhalt hámsejtektől! Erre alkalmasak a gyümölcssavas peelingek, az Enzyme Powder és az AHA és PHA peeling korongok. Utána pedig helyezzünk fel egy tápláló arcmaszkot!
5. Télen kevesebb vitamint fogyasztunk, mint nyáron, ezért meglehetősen lecsökken a vitaminok védőszerepe. Fogyasszunk tehát sok-sok zöldséget, gyümölcsöt és ha szükséges táplálékkiegészítőket! De ne feledkezzünk megy a folyadékbevitelről sem!
6. A mostani viszonylag enyhe télben bizarrnak hat, hogy télen gondolnunk kell a fagyás okozta problémákra is. Ez azonban már +2-5 C-on is bekövetkezhet. Ez ugyanolyan súlyos probléma lehet, mint az égés. Ezért nagyon fontos a megelőzés. A fagyás elsősorban a végtagokon és az orron jelenhet meg, különösen, ha rossz a vérkeringésünk, esetleg reuma kínoz bennünket. Ezért mindig viseljünk kesztyűt, de ügyeljünk arra, hogy az ne legyen szűk. A réteges öltözködéssel pedig a hőszabályozás munkáját segítjük.
Sokan szeretnek télen jó forró fürdőt venni. Bármennyire jólesik, nem tesz jót a bőrünknek. Ha mindenképpen vágyunk rá, akkor csak rövid ideig üldögéljünk benne, mert nagyon kiszárítja a bőrt.
Télen a bőrápolás célja a bőr barrierjének (védőköpenyének) védelme.
Arctisztításra reggel-este használjunk arclemosó tejet, gélt vagy habot. Arctisztításra sohase használjunk alkoholtartalmú tonikot! Sőt! Szappant se! Ezek ugyanis az amúgy is száraz bőrt még jobban kiszárítják.
A tonizálás után pedig kenjük be bőrünket bőrtípusunknak megfelelő testesebb, többféle hatóanyagot tartalmazó hidratáló, vagy tápláló krémmel.
A bőrtápláló krémet éjszakára tegyük fel, hiszen az éjszakai pihenés alatt tudja legjobban kifejteni áldásos hatását. Nő a bőr természetes védekezőképessége!
Sokunknak ismerős lehet télen a száraz, kirepedezett kéz és a kicserepesedett ajkak problémája. Ezek nemcsak esztétikai problémák, hanem közérzetünket is jelentősen befolyásolják.
Bőrünk felülete kb. 2 m és kb. hatodát teszi ki testsúlyunknak. A kültakarónk az első védelmi vonal a baktériumok és vírusok ellen. Az egészséges bőr fenntartja a testben lévő folyadékegyensúlyt és segít a testhőmérséklet szabályozásában.
Télen bőrünk anyagcseréje, a faggyú és verejtékmirigyek termelése lelassul, így a hidro-lipid réteg is meggyengül, a felhám védtelenné válik az időjárás viszontagságaival szemben. Amikor a bőr legfelsőbb rétegének nedvességtartalma 8-10% alá esik, a bőr érdes, száraz, repedezett és fájdalmas lesz.
Ezért szükséges a kezet és az ajkat körültekintően ápolni.
Javasolt a kezünket naponta többször, különösen kézmosás után kézkrémmel bekenni, hiszen a kéz bőrén jóval kevesebb a faggyúmirigy, mint a test bármely más részén. Éjszakára feltehetünk egy zsírosabb, táplálóbb kézkrémet is, esetleg az ún.” folyékony kesztyűt”. Reggelre puha és hidratált lesz a bőrünk tőle.
Hetente egyszer érdemes elvégezni a tianDe 3 lépéses kézápolási rutinját.
Az 1. lépés a gyümölcssavas hámlasztás, ami eltávolítja az elhalt hámsejteket.
A 2. lépés egy nagyon finom só, ami befejezi a hámlasztás folyamatát, fertőtleníti a bőrt és előkészíti a kézkrém befogadására.
A 3. lépés a kézkrém bemasszírozása. Az eredmény meggyőző lesz!
Ha nagyon rossz állapotban van a kézfejünk, akkor használhatunk egy olajban gazdag hideg paraffinos kézápolót is, majd felhúzunk rá egy gumikesztyűt egy fél órára.
Csodákat tesz a kezünkkel!
Az ajkak bőre különösen vékony és érzékeny. Ezért a téli hidegben speciális védelemre szorul. Hérodotosz az i.e. 5.században még olívaolajjal, mirhaolajjal, urambocsá fülzsírral javasolta ápolni az ajkakat.
Nagyon rossz megoldás, ha folyamatosan benedvesítjük az ajkunkat. Ez többet árthat, mint gondoljuk. A nyál hatására ugyanis sokkal gyorsabban szárad ki az amúgy is száraz, érzékeny bőr. S elindul egy ördögi kör.
Legfontosabb feladat, megszabadítani az ajkak bőrét a kicserepesedett, elhalt hámsejtektől. Erre létezik egy speciális ajakápoló habkoktél. Ezt eloszlatjuk az ajkakon, várunk néhány percet, ekkor egy kis bizsergést tapasztalunk, majd szalvétával letöröljük és langyos vízzel leöblítjük. Ezt a műveletet igény szerint meg lehet ismételni.
Utána használjunk ajakápoló balzsamot, ami lehet gyümölcsös, gyógynövényes, hidratáló, de létezik a tianDe-nál immunerősítő ajakbalzsam is, amit szükség esetén bevethetünk a herpeszek ellen is.
Írjon hozzászólást